Güncel ve Yenilikçi
Logo TrendiLogo tasarımında her ne kadar bir takım altın kurallar olsa da, döneme göre ayak uydurulması gereken durumlar da söz konusudur. Örneğin bundan yıllar önce insanlar gösterişi esas alarak çok detaylı ve estetik logoları daha cazip buluyordu. Tasarımcı olması gerektiği gibi bir logo tasarımı hazırladığı zaman müşteriden şu şekilde bir geri bildirim alabiliyordu: “Elinize sağlık ama çok basit olmamış mı?”

 

Şu an ise 2022 logo trendi olarak minimal çizimler baş köşeyi kapmış durumda. Minimal çizimin kıymetini çok iyi bilen bir tasarım ajansı olarak büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz ki artık insanlar gösterişli ve fazla detaylı logo tasarımlarını görünce “Daha minimal hatlara sahip, kurumsal bir logo tasarımı hazırlayabilir miyiz?” gibisinden dönüş yapıyorlar. Bunun sebebi ise teknolojiden kaynaklı bir şekilde doğru bilgiye ulaşmanın kolaylaşmış olmasıdır. İnsanlar eskisi gibi göz boyayıcı mock-up görsellerini baz almak yerine kurumsal mecralarda kullanımını da düşünerek logo tasarımlarının olması gerektiği gibi minimal hatlardan oluşmasını ve her platformda sorunsuzca kullanıma uygun olmasını istiyorlar.

 

Sonuç olarak özetle şunu söyleyebiliriz ki, 2022 senesiyle birlikte “Göz boyasın, şaşalı gözüksün.” mantığı geride bırakılarak kurumsal bir bakış açısına geçilmiş, logo tasarımında minimalliğin ne derece önemli olduğu büyük bir kesim tarafından kavranmıştır. Minimal hatlara sahip logo tasarımında anlamsız çizikler atıp özgünleştirmek mümkün olmadığı için artık özgün logo tasarımı hazırlamak daha bir zahmetli olmuş ve özgünlüğü ilke edinen tasarım ajanslarının değeri anlaşılmaya başlanmıştır.