Basit ve Anlaşılır Olun
Bir Adım Öne Çıkın!Basit tasarımda düşündüğünüzden çok daha fazlası vardır. Temiz ve göze batmayan öğeler göze daha hoş gelir ve insanların içeriği algılayabilme oranı daha fazla olur. Bir şeyin karmaşık ve kafa karıştırıcı olması insanlar tarafından sevilen bir durum değildir. İnsanlar ulaşmak istediği şeye en kısa yoldan ulaşmanın yolunu ararlar.

Basit ve anlaşılır olun. Bir tasarımın veya içeriğin temel olmayan, gerekli olmayan öğelerini ortadan kaldırmak onu saf ve basit bir materyale dönüştürür. Az şeyle anlatabildiğiniz bir kavramı, olguyu daha fazla şey kullanarak anlatmamalısınız. fikral

Kullanıcı deneyimi için en önemli şeyler anlaşılabilir olmak ve kullanılabilirliktir. İnsanlara aradıkları bilgiyi mümkün olan en az baş ağrısına yol açacak şekilde vermek, dolambaçlı yolları ortadan kaldırmak temel kuralımız olmalıdır.
 

Anlaşılır Olmanın Önemi

Anlaşılır olmak tasarımın en önemli temel taşıdır. İyi bir tasarımın açıklanmasına gerek duyulmaz. Çünkü her şey ortadadır zaten. Herhangi bir öğeyi tasarlarken kendinizi de bir kullanıcı gibi düşünüp hoşunuza giden şeyleri not etmeli ve uygulamalısınız. Kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, düzenli olmak gibi şeyler anlaşılabilir olmak için dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Çoğu kullanıcı aradığı bilgiyi bulmak için tüm bir sayfayı okumaya yeltenmez, yalnızca gözleriyle tarayarak bilgiyi gözüne kestirmeye çalışır. Kullanıcı ilk 90 saniyede içerikten, tasarımdan etkilenmezse sayfayı terk eder ve başka yerlere yönelir. Yani basit ve anlaşılır bir tasarım ile kullanıcıları sayfanızda tutabilirsiniz. 

Basit bir tasarım satış hissiyatını ortadan kaldırır. Web siteniz aracılığıyla bir ürün satmak istiyorsanız, ziyaretçileriniz size güvenmelidir. Karmaşık ve şatafatlı görünen internet siteleri genellikle müşteriyi korkutur ve uzaklaştırır. Tasarımsal açıdan yapılan sunum kullanıcının web sitesine güven oranını etkilemektedir. Tasarımınızda güven oluşturmak için basit olun, her sayfada sadece tek bir şeye odaklanın ve anlaşılır olun.

Basit ve anlaşılır tasarım daha profesyonel görünür. İnsanların profesyonel görünen bir tasarıma sahip web sitesiyle iş yapma olasılığı daha yüksektir. İnsanların bir tasarımı yargılama süresi araştırmalara göre 60 saniyedir. O süreçte algılayabildiği şeylere göre bir değerlendirme yaparlar ve bir yargıya varırlar.