Daima Farklı Düşünün
Daima Farklı Olun!Bugünlerde birçok tasarım, logo ve web sitesi birbirine benziyor ve sanki birbirlerinin birer türevi gibi duruyor. Kolayca erişilebilen online platformlar ve çok sayıda ücretsiz şablon sağlayan sitelerin kullanılması bunun bir nedenidir.

Bu birbirinin aynısı olan tasarımlar özgünlükten yoksun olsalar da iyi bir kullanıcı deneyimi sunarlar. Hem işletmeler hem de tasarımcılar neyin işe yaradığını anlar ve insanların bildiği, alıştığı tarzda tasarımlar oluşturmaya devam ederler. Bu da tekdüzeliğe yol açar.  fikral

Tasarımlardaki benzerlik artışı, kullanıcıların genel estetik ve tasarım eğilimlerine bağlanmaktadır. Bu benzerliklerin arkasındaki sebep, sanatçıların dönemin belirli kurallarına uyma eğilimlerinde gizlenebilir.

 

Tasarımda özgünlük neden önemlidir? 

Daima farklı düşünmek her zaman iyidir. Sürekli aynı şeyi gören kullanıcılar sıkılır ve başka içeriklere yönelmeye başlarlar. Bu nedenle farklı olmak her zaman iyidir. Güçlü bir kurumsal görsel kimlik sadece rastgele bir tasarım seçimi değildir. Farklı bir tasarıma sahip olmak sizin kolayca tanınabilir hale getirir ve sizi diğerlerinden farklı yapar. 

Tasarımcılar açısından kullanıcı isteklerine göre tasarım, özgürlüğü feda etmek anlamına gelebilir. Her şeyden çok, tasarımların marka kimliğini göstermesi gerekir. Hedef kitle özelinde araştırma yaparak, tamamen kendinize ait tasarımlar yapmalı ve tamamen kendi düşüncelerinizi yansıtmalısınız. Eğer özgün, sıra dışı ve farklı bir tasarıma sahip değilseniz siz de herkes gibi olursunuz. Herkesin yaptığını yapmak her zaman iyi bir fikir değildir. Yenilikçi, farklı bir fikirle tasarım ortaya koyarsanız ve temel tasarım ilkelerini yani okunabilir ve kullanılabilir olmayı başarırsanız, klasik tasarımlara ihtiyacınız olmaz. Akılda kalıcı bir iş başarmış olursunuz.

 

Farklı Düşünme ve Özgünlük

Farklı yerlerden ilhamlar almaya çalışın ve özgün, basit bir tasarım üzerine yoğunlaşın. İlham aldığınız yerlere bakarak kendinizi eleştirin ve sakın bir şeyin aynısını siz de yapmaya çalışmayın. Çevrenizden bu konuda yardım alabilir, eleştirileri dinleyebilirsiniz. Etkilendiğiniz şeyi taklit etmek sizi tasarım olarak kötü bir konuma düşürür. Yazının başında bahsettiğimiz tek düze çalışmalar ve birbirinin türevi tasarımlar bu şekilde ortaya çıkmaktadır. 

Sürekli aklınızdaki fikirleri hayata geçirmeli ve özgün, farklı düşünmelisiniz.