Faturalı İşlemin
Sağladığı AvantajlarFatura bir alışveriş için olmazsa olmaz bir kaidedir. Alınan ürünün başına bir şey gelirse veya üründe herhangi bir defo bulunursa fatura sahibi olarak iade edebilir veya değişim sağlayabilirsiniz. Fatura sahibi olmak alışverişte müşterinin yasal bir hakkıdır ve satıcıların bir şekilde vergi ödemekten kaçmasını engellemektedir.

Bütün ticari işlemlerde fatura, fiş alma ve kesme zorunluluğu vardır. Aslında bu tüketiciyi koruyan bir sistem olarak görülebilir. Vergi levhası olmayan, fatura kesmeyen yerlerden alışveriş yapmak güvenli olmadığı için mutlaka her ürün aldığınızda fatura talep etmelisiniz.  fikral

Ülkemizde yer alan vergi kanunlarına göre tüketicinin fatura almaması ya da satıcının fatura vermemesi illegal bir olaydır ve yasaya göre suçtur. Çünkü faturalı işlem yapmak ticari hizmet veren işletmelerin verdikleri hizmetin, sattıkları ürünün veya aldıkları ürünün kanıtı olan bir belgedir. Ticarethanelerin gelir ve gider tablolarını oluştururken faturalardan yararlanıldığı için, yapılan alışverişlerde fatura almamak ortaya haksız bir gelir gider tablosu ve vergi ödemesi çıkaracaktır.

Müşteriler faturalı işlemin avantajlarını kullanmak için her hizmet ve her ürün alımında fatura talep etmelidir. Örneğin; bir cep telefonu aldığınızda fatura almazsanız, ileride teknik servislerden garanti talebinde bulanamayabilirsiniz veya iade etmek istediğinizde faturanız olmadığı için iade yapamazsınız. 

Faturalı işlemin avantajları için alıcı kişide sadece fatura olması gerekmiyor. Perakende satış fişleri, yazarkasa fişleri, uçak ve otobüs bileti gibi belgeler de fatura olarak görünmektedir. Bu belgeleri de iade ve değişim gibi işlemlerde kullanabilirsiniz.

Faturalı işlem yaparken aldığınız ürünün veya hizmetin bedeli ne ise faturada da o bedelin yazdığına dikkat etmek gerekir. Bir ürün 100 lira ise bu ürün için 50 liralık bir fatura kesilirse, bu olay vergi adaletsizliğine neden olacaktır ve çok büyük bir suçtur. 

Yasal olarak haklarınızı kullanmanız için bu tarz olaylara dikkat edilmelidir. Faturalı işlemler ciddi bir şekilde hem tüketici hem de satıcı için önem arz etmektedir. Hem devlete ödenen bir bedel açısından hem de yasal olarak size tanımlanacak olan haklardan feragat etmemek için faturalı işlem yapmaya önem vermeliyiz.