Hareketli (GIF)
Banner TasarımıFikral Tasarım Ajansı olarak bu makalemizde sizlere GIF banner tasarımının özellikleri ve ayrıcalıklarından bahsedeceğiz. Hareketli (GIF) banner tasarımında asıl amaç sabit (PNG) banner tasarımları ile aynıdır. Hedef kitleye istenilen bir mesajı vermek ve satın alma veya harekete geçirme dürtüsü uyandırmak. Elbette PNG bannerlara kıyasla bir takım pozitif ayrıcalıkları vardır.

Bunlardan en başta geleni banner üzerindeki çeşitli animasyonlar ile sağlanacak hareketlilik sayesinde müşterinin dikkatini çekmesidir. Eğer yeterince etkileyici animasyon ve yazı geçişlerine ilaveten bir de doğru renk kombinasyonu uygulanırsa son derece dikkat çekici bir görsel ortaya çıkacaktır. Örneğin bazı web sitelerinde reklam bannerları için ayrılmış alanlar olur. 8-10 tane banner görseli içerisinden bir tanesi öyle göze batar ki, insan gözü istemsiz bir şekilde hepsini bulanıklaştırıp söz konusu banner görseline odaklanır. Bu da az önce bahsettiğimiz animasyon ve renk etmenlerinin doğru kullanımından kaynaklıdır.

Ek olarak GIF banner tasarımlarının PNG banner tasarımlarına kıyasla içerik yönünden de bir üstünlüğü vardır. Örneğin X ölçüsünde bir alana ideal puntolar ile 10 kelimelik metin sığıyor diyelim. PNG banner tasarımında bu 10 kelime bizim limitimiz iken GIF banner tasarımında yazı geçişleri ile ikinci, üçüncü, dördüncü bir 10 kelimelik metin getirebiliriz. Bu da aynı ölçüler içerisine takribi 4 kat daha fazla içerik sığdırmak, hedef kitleye daha etkileyici, akıcı ve dikkat çekici bir şekilde 4 kat daha fazla bilgi aktarmak anlamına gelmektedir. Elbette her zaman çok fazla içerik girmek iyi olmayabiliyor, eğer haddinden fazla içerik girilirse müşteriyi yorup uzaklaştırmak gibi olumsuz etkiler doğurabileceğini de unutmamak gereklidir.