Tasarım Hazırlamak
Ne Kadar Sürer?Kartvizitbroşür gibi iş yükünün genellikle el emeğinden oluştuğu tasarımlardan ziyade özgün logo tasarımı gibi  asıl olayın fikir üretmek olduğu tasarımların süreç uzunluğundan bahsedeceğiz. İlgili programı kullanmayı bilen her hangi bir grafiker, aşırı detaylı olmadığı sürece kendisine göstereceğiniz her hangi bir logonun çizimini 5-10 dakika içerisinde yapabilir. Öyleyse bir tasarımcıya sipariş verdiğiniz zaman logo tasarımını neden günler sonra teslim alıyorsunuz?

Çünkü logo tasarımında el emeği ve çizim faktörleri ikinci plandadır. Bunlar her hangi bir grafikerin 5-10 dakika içerisinde yapabileceği basit işlemlerdir. Asıl önemli olay tamamen özgün ve işlevsel bir fikir üretmek, üretilen bu fikri istenilen şekilde çizime dökebilmektir. Bu sebepten ötürü logo tasarımı gibi fikre ve özgünlüğe dayalı tasarım işleri için teslim konusunda net bir süre vermek ne yazık ki mümkün değildir. Bir diğer konuya değinecek olursak, maalesef müşteri kitlesinde şöyle bir algı vardır. Verilen sipariş çok kısa sürede teslim ediliyorsa özensiz ve gelişigüzel hazırlanmıştır diye düşünülmektedir, teslim edilmesi çok uzun sürüyorsa da müşteri umursanmamış ve iş olması gerektiğinden geç teslim edilmiş gibi düşünülmektedir. Oysa art niyetli grafik tasarımcıları hariç tutmak kaydıyla iş hiçte sandığınız gibi değil, biz Fikral Tasarım Ajansı olarak size tüm samimiyetimizle durumu açıklayalım.

Temeli fikir üretmeye dayalı olan logo tasarım işinin teslim süresi oldukça değişkendir. Kimi zaman 10 dakika içerisinde akla mükemmel bir fikir gelir, 10 dakikada da çizimi yapılıp total olarak logo tasarımı 20 dakikada hazırlanır. Kimi zaman ise saatlerce eskiz yapılmasına rağmen ilham gelmez ve tam olarak istenilen fikir üretilemez. Dolayısıyla bir logo 20 dakikada hazırlanırken diğeri günler sürebilir. Nihayetinde tasarımcı size 1 adet çizim sunacak olsa da o çizimin arkasında defalarca çizilip silinmiş belki 30-40 tane eskiz çalışması olabileceğini unutmayınız.