Tasarımda Kullanılacak
Renk UyumuBir grafik tasarım çalışmasında en az yapılacak çizim ve kurgu kadar renk kombinasyonlarının doğru kullanımı da önem arz etmektedir. Tabii ki atalarımızın da söylediği gibi, renkler ve zevkler tartışılmaz fakat eğer kurumsal bir firma izlenimi verilmek isteniyorsa yeri geldiğinde şahsi renk beğeninizi bir kenara bırakıp olması gerektiği gibi renk kombinasyonları uygulamanız gerekebilir. Renk seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken iki ana başlıktan bahsetmek istiyoruz.

1: Göz yormayan renkler: Herkesin renk zevki ve algısı farklı olacağından dolayı, örneğin siz çok göz alıcı renklere baktığınız zaman “Ne kadar da güzel!” diyebilirsiniz fakat bu durum bir başkasının tasarıma bakınca “Çok göz yorucu!” diyecek olduğu gerçeğini ne yazık ki değiştirmiyor. Grafik tasarım çalışmalarının asıl amacı kurumsal bir izlenim doğrultusunda hedef kitleye güven vermek, bu güvenle birlikte firmayla alakalı bir takım mesajları tasarım üzerinden hedef kitleye iletmektir. Eğer hedef kitle tasarımı gördüğü zaman gözleri yoruluyorsa, kafası karışıyorsa veya tasarımda verilmek istenen mesajı algılamakta güçlük çekiyorsa ne yazık ki firma sahibi başarısız bir tasarım ile firmasına yönelik olumsuz bir algı meydana getirmiş demektir. Bu duruma düşülmemesi için asla göz yormayacak ve algılanmasını zorlaştırmayacak şekilde, mümkün mertebe sade renkler tercih edilmelidir.

2: Uygun renk skalası: Eğer var olan bütün güzel renkleri sayacak olursak önümüze çok kalabalık bir renk listesi çıkacaktır. Unutmayın ki bir tasarımda ne kadar fazla renk kullanılmışsa tasarım o kadar karmaşıktır, dolayısıyla tasarımın algılanması da o kadar zor olacaktır. Kullanılan renklerin hepsi birbirinden güzel olsa bile bu durum değişmez, çok renk eşittir çok karmaşa. Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz: Tasarımda güzel renkleri kullanmak yerine, güzel renkler arasından sınırlı sayıda en güzel ve birbiriyle uyumlu renkleri seçip kullanmalıyız. Bu işi sorunsuz şekilde yapmak için de tasarımı hazırlamadan evvel kendimize bir renk skalası belirlemeliyiz. Örneğin, “Bu tasarımda belirlemiş olduğum güzel ve birbiriyle uyumlu X,Y ve Z renklerini kullanacağım.” der ve işe bu renk skalasının dışına çıkmadan devam ederseniz nihayetinde göreceksiniz ki asla göz yormayan, eğer tasarım da yeterliyse ilk bakışta hedef kitleye ilgili mesajı veren başarılı bir görsel ortaya çıkarmış olacaksınız. Fikral Tasarım Ajansı olarak sizlere bir tasarımda en fazla 2 veya 3 ana renk kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tabii tasarımı ufak noktalarda kullanılacak başka renklerle de süsleyip canlılık katabilirsiniz fakat ana renkler dışında kullanacağınız renkler kesinlikle göze batmayacak düzeyde 2. planda kalmalıdır.