Firmanız İçin
Etkileyici Paylaşım GörselleriPaylaşım görseli hazırlarken pek çoğumuzun düştüğü hata dolu dolu bir içeriğe sahip olmak istememizdir. Bir paylaşım görseli hazırlarız ancak içerisine neredeyse bütün konuları sığdırmaya çalışır, bunun daha verimli bir reklam olacağını zannederiz. İşin aslına bakarsak bu yaptığımız görsel içerisinde bir karmaşa oluşturmaktan ve hedef kitlenin görseli incelemeden geçip gitmesine sebep olmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Post tasarımı, story tasarımı gibi önemli görsellerin bilinmesi gereken bir acı gerçeği vardır ki, dijital ortamda bu görsellerden milyonlarcası olduğu için hedef kitleden bir kişi bu görseli en fazla bir kaç saniye inceler.

Bu bir kaç saniye içerisinde dikkatini çekmeyi başarabilirseniz incelemeye devam eder ve hatta belki size müşteri olarak dönüş sağlar. Ancak bir kaç saniye içerisinde ilgisi çekilmezse malesef hedef kitle görseli değiştirip başka alanlara yönelmektedir. Bu noktada 1-2 saniye gibi kısa bir süre içerisinde hedef kitleye aradığı mesajı verebilmek ve etkili bir görsel hazırlayabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki, bir paylaşım görseline çok fazla içerik yükleyerek karmaşaya sebep olmamaktır. Özellikle ücretini ödeyerek tasarım yaptıran müşteri kitlesi verdiğim para boşa gitmesin mantığı güderek paylaşım görseline çok fazla içerik yüklemeye çalışır, görselde boş kalan alanlardan rahatsız olur ve bir şekilde yazıyla veya görselle doldurulmasını ister. Üzülerek söylüyorum ki bu tutumları tasarımcıyı boşuna yormak ve görsellerinin kullanışlılığını dibe çekmekten başka bir işe yaramaz.

Paylaşım görseli etkili olup müşteriye 1-2 saniye içerisinde sinyal gönderebilmek için olabildiğince sade bir içerik ve kısa yazılara ihtiyaç duyar fikral. Görselin bazı bölgelerinde gördüğünüz boşluk aslında o kısımlara yeterince özen gösterilmediği için değil, hedef kitlenin asıl konuya odaklanabilmesine ve 1-2 saniye içerisinde gerekli sinyali alıp müşteri olarak dönüş sağlayabilmesine yardımcı olmak içindir. Bu bağlamda paylaşım görsellerinde yazıları olabildiğince az tutup sade ve kısa içerikler kullanmak sizin yararınıza olacaktır.