Grafiker ile Grafik Tasarımcı
Arasındaki FarkGünümüzde grafiker ile grafik tasarımcı çok sık olarak birbirine karıştırılmaktadır. Her ne kadar mesleğini icra ederken aynı programları kullanıyor olsalar da esasında yaptıkları işler birbirinden çok farklıdır.

Grafikerler daha çok işin teknik kısmıyla ilgilenmektedirler. Ortaya bir fikir sunmak, yenilikçi bir bakış açısı katmak gibi sorumlulukları yoktur. Bütün olay mevcut fikir üzerinden giderken grafik tasarım programlarını kullanıp söz konusu fikirleri gerekli şekilde çizime dökmektir. Genellikle özgünlükten uzaktırlar, hazır şablon kullanmaktan çekinmezler. Tasarımsal açıdan bir sorumlulukları olmayıp doğrudan çizim/uygulama odaklı çalıştıkları ve en büyük sorumlulukları verilen işi hızlıca hazırlayıp teslim etmek olduğu için pratiklik konusunda oldukça geliştikleri ve grafik tasarımcıya kıyasla çok daha hızlı iş çıkardıkları söylenebilir.

Grafik tasarımcılar ise bir nevi sanatçılardır diyebiliriz. Hazırladıkları çalışmaların tamamen özgün tasarım olmasını kendilerine ilke edinmişlerdir. Yapayım da teslim edip kurtulayım mantığından ziyade yaptıkları işi bir sanat olarak görür ve severler. Ortaya kendilerine özgü bir tasarım çıkarıp bununla gururlanmaktan hoşnut olurlar. Bu sebepten ötürü verilen işi müşterisine değil kendi portföyüne hazırlıyormuş gibi düşünüp mümkün mertebe özen gösterirler. Fikral Tasarım Ajansı olarak biz de grafik tasarımcı grubuna dahil olup %100 özgün tasarım anlayışını benimsemekteyiz.