Logo Tasarımında
1×1 OrantıMerhaba. Fikral Tasarım Ajansı olarak yine logo tasarımıyla alakalı kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken altın kurallardan birine değineceğiz. Öncelikle logo tasarımı iki kategoriye ayrılmaktadır: İkonik ve tipografik.

Firmayı kendine özgü bir şekilde ifade edecek bir ambleme sahip olan logolara ikonik logo tasarımı denirken, tamamen yazı karakteri üzerine dayalı logolara tipografik logo tasarımı denilmektedir. Bahsettiğimiz 1×1 orantı yalnızca ikonik logo tasarımlarının amblem kısmı için geçerlidir. Bir firma amblem tasarımını yalnızca logotype yanında değil, profil fotoğrafı, web site faviconu, mobil uygulama ikonu gibi akla gelebilecek her alanda sorunsuzca kullanabilmelidir. Bunun içinse hazırlanan amblem tasarımı 1×1 en boy oranına ne kadar yakın olursa o kadar kullanışlı olacaktır.

 

Günümüzde bu durumun bilincinde olmayan insanlar tarafından sırf estetik şekillere sahip olduğu için “Çok güzel olmuş” yorumu ile beğenilen fakat aslında orantısızlığından dolayı çok büyük kullanım sıkıntıları yaşatacak ve ilerleyen süreçte logoyu teslim alan kişiyi oldukça zor durumda bırakacak logo tasarımlarını görüp üzülüyoruz. Konu başlığı her ne kadar 1×1 orantı olsa da esasnda bu durumun da temeli “Minimallik” kavramına dayanıyor. Doğru orantıyı sağlayamayan tasarımcıların bir kısmı bilinçsiz olduğu gibi geri kalanı minimal tasarım hazırlamadığı için amblemi istediği gibi şekillendirme şansı olmuyor ve ortaya orantısız bir görsel çıkıyor. Bu blog yazısı ile hem meslektaşlarımıza hem de müşterilerimize logo tasarımındaki 1×1 orantısının önemini vurgulamak istedik. Yıllar öncesine kıyasla logo tasarımında minimalliğin önemi çok daha fazla anlaşıldı, umarız 1×1 orantının önemi de zamanla daha iyi anlaşılır.