Tasarım Nedir?
Hangi Alanları Kapsar?Bir ürünü insanların duygularıyla anlayabileceği şekilde farklı unsur ve özelliklerinin bir araya getirilerek, ürünün tamamının ya da bir kısmının çizgi, şekil, renk, biçim gibi özelliklerinin değiştirilmesi veya süslenmesi ile oluşturulan görüntüye  tasarım denilmektedir. İnsanlar üzerinde aslında çok fazla farkındalık oluşturulmasa da giydiğimiz elbise ya da kıyafetlerden çay içtiğimiz bardağa kadar her şey bir tasarım ürünüdür. Tasarım tamamıyla insanların hayal gücünün genişliğiyle alakalı bir durumdur. Bir nesneyi zihninizde istediğiniz şekilde düşünebilir, süsleyebilir veya kullanım amacına uygun olarak farklı bir şekle sokabilirsiniz.

Grafik Tasarım Nedir?

Verilmek istenen bir mesajı görsel olarak belirlenmiş bir hedef kitleye ulaştırmak için el ilanı, billboard, afiş, kitap, makale, dergi gibi yazılı ya da görsel unsurlarla belirli ölçütler içerisinde tasarlayan veya çizen kişileri yetiştiren eğitim dalıdır.

Grafik tasarım yapabilmek için yalnızca teknolojiyi kullanabiliyor olmak yeterli değildir. Tasarım gücünü, renkleri, hayal gücünü ve desenleri bilmesi ve bu bilgiyi teknoloji ile bir araya getirmesi gerekmektedir. Hepsi bir arada yapılabilirse işte o zaman ortaya gerçek bir grafik tasarım ürünü çıkabilmektedir. Bir grafik tasarım ürünü ortaya çıkarırken bilinmesi gereken bazı temel unsurlar vardır. Bunlar;

 • Çizgi
 • Ton
 • Renk
 • Doku
 • Ölçü
 • Biçim
 • Yön

Grafik Tasarım Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Grafik tasarım yapılırken renk oyumuna mutlaka dikkat edilmelidir. Tasarlamış olduğunuz renkler ve şekiller birbiriyle uyumlu ve gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi durumda tasarımınızı görecek olan kişi veya hedef kitleniz için rahatsız edici olabilir ve ilgi çekmeyebilir.
 2. Grafik tasarımınız için kullandığınız şekiller, yazılar ya da desenler çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. Eğer yazı kullanılıyorsa grafik tasarımın içeriğine uygun yazılar olmalıdır. Aynı şekilde tasarımda kullandığınız şekillerde içeriğe uygun olmalıdır.
 3. Genellikle moda olan renkler grafik tasarımda kullanılırsa daha çok ilgi görür ve beğenilir.
 4. Grafik tasarımı yaparken yaratıcı ve orijinal şeylere odaklıysanız tasarımlarınız da buna bağlı olarak sürekli güncel tutulmalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar sürekli yeni şeylerle karşılaşır ve bu nedenle beğenileri sürekli değişkenlik gösterebilir. Siz de grafik tasarımlarınızı güncel tutarak sürekli kendinizi yenilemelisiniz.
 5. Grafik tasarım yapılırken ana konudan asla sapmamalısınız. Süsleme ve göze hoş görünme hissiyatı ön plana çıkarsa içerik unutulabilir. Bu nedenle her zaman daha sade içeriğin direkt olarak yansıtıldığı görseller daha ilgi çekici olmaktadır.