Tasarımda Eskizin Önemi
Ve Sağladığı Faydalar 

Tasarımcıların taslaklar veya eskizler üzerinde nasıl çalıştığına dair birçok farklı fikir vardır. Bazıları hızlı bir şekilde eskize dökerek doğrudan bilgisayar aşamasına geçerler, bazıları ise uzun saatler boyunca kalem ve kağıtla çalışarak eskizlerini geliştirirler. Peki neden tasarımcıların tasarım süreci için eskizlere bu kadar önem verdiklerine dair birçok soru işareti var.

Öncelikle, eskizler hem yaratıcılığı teşvik eden hem de büyük tasarım kararları vermek için pratik bir araçtır. Gerçek bir kalem ve kağıt kullanarak eskizlerini hazırlayan tasarımcılar, tasarım sürecinde birçok farklı fikir ortaya koyabilirler. Olasılıkları sınırlayacak bir bilgisayar arayüzü olmadan, tasarımcılar daha özgürdürler ve daha yaratıcı düşüncelere sahiptirler.

Ayrıca, fikral bir tasarımcı eskizler üzerinde çalışarak, tasarım sürecinde birçok farklı değişikliği yapabilirler. İsterseniz, örneğin bir logo tasarımını düşünün. Tasarımcı ilk olarak birçok farklı fikir öneren taslaklarını hazırlar. Ardından, bu taslakları müşteri ile paylaşır ve sıradan tasarım süreci başlar. Müşterinin beğenmediği tasarımlar için, tasarımcı yeniden eskizler hazırlayarak müşteri tarafından beğenilen bir tasarım ortaya çıkarabilir.

Son olarak, eskizler, birçok farklı tasarım aşamasında da kullanılabilirler. Mesela, bir web sitesi tasarımında eski bir eskiz, bir sayfaya koyulmuş bir elementin belirli bir boyutta, yerde ve ilgi çekici bir konumda nasıl görüneceğine dair bir fikir verebilir. Ya da bir logo tasarımı için eskizler, logonun farklı renklerde ve boyutlarda nasıl görüneceğine dair bir fikir verebilir.

Sonuç olarak, bir tasarımcı için, tasarımda eskizlerin önemi tartışılmazdır. Eskizler, yaratıcılığı teşvik eden ve birçok farklı tasarım aşamasında kullanılan çok pratik bir araçtır. Bilgisayar arayüzlerine karşı araç olarak tercih edilen eskizler; tasarım sürecinde kritik bir faktördür.